Live – Mest læste ishockeynyheder

Lars Jensen

Herlev skyder mest – men Herning og Frederikshavn er skarpest foran mål

Hvilke hold skyder egentlig mest i Metal Ligaen, og hvem er bedst til at omsætte afslutningerne til scoringer?

En gennemgang af sæsonens skudstatistikker viser nogle interessante forskelle mellem de ni klubber.

Herlev Eagles topper listen over flest skudforsøg, men når man ser på antallet af mål i forhold til skud på mål, er det i stedet Herning Blue Fox og Frederikshavn White Hawks, der skiller sig ud.

De to tophold får ganske enkelt langt mere ud af deres afslutninger end flere af konkurrenterne.

Herlev skyder mest – Herning bedst pr. kamp

Herlev Eagles har foreløbig sendt hele 885 skudforsøg afsted i sæsonens første 14 kampe.

Det er flest af alle hold i Metal Ligaen.

Herning Blue Fox følger med 796 skudforsøg, mens Esbjerg Energy indtager tredjepladsen med 749.

Men når tallene bliver omregnet til gennemsnit pr. kamp, ændrer billedet sig.

Herning har nemlig kun spillet 12 kampe og producerer dermed 66,3 skudforsøg pr. kamp. Herlevs tilsvarende gennemsnit er 63,2.

Det samme gør sig gældende, når man udelukkende tæller de skud, der rammer målet.

Herning topper med 35,2 skud på mål pr. kamp, mens Herlev følger med 34,0 og Esbjerg med 32,2.

Frederikshavn er ekstremt effektive

En af de mest interessante detaljer finder vi hos Frederikshavn White Hawks.

Nordjyderne har blot sendt 331 skud på mål i deres første 13 kampe.

Det er væsentligt færre end eksempelvis Herlev, som har ramt målet 476 gange.

Alligevel har Frederikshavn scoret 43 mål mod Herlevs 38.

Det giver White Hawks en måludnyttelse på 13,0 procent, mens Herlev blot omsætter 8,0 procent af sine skud på mål til scoringer.

Med andre ord skal Herlev bruge betydeligt flere skud på mål for at score end nordjyderne.

Herning er dog marginalt foran Frederikshavn i måludnyttelse. Blue Fox har scoret 55 mål på 422 skud på mål, hvilket ligeledes giver 13,0 procent, når der afrundes til én decimal.

Herning scorer flest mål

Herning er samtidig ligaens mest scorende hold med 55 mål i 12 kampe.

Det svarer til imponerende 4,6 mål pr. kamp.

Til sammenligning har Frederikshavn scoret 43 mål i 13 kampe, svarende til 3,3 i gennemsnit.

Esbjerg følger med 44 mål i 13 kampe og en måludnyttelse på 10,5 procent.

Det viser, at Herning både producerer mange afslutninger og er gode til at omsætte dem til scoringer.

Rødovre har brug for mere offensivt tryk

I den modsatte ende finder vi Rødovre Mighty Bulls.

Rødovre har blot produceret 489 skudforsøg og 247 skud på mål i 12 kampe.

Det svarer til 40,8 skudforsøg og 20,6 skud på mål pr. kamp – begge dele det laveste i ligaen.

Holdet har samtidig scoret 25 mål, hvilket giver 2,1 mål pr. kamp.

Rødovre er dermed et af de hold, der kunne have glæde af at få skabt flere afslutningsmuligheder.

Men der er også forskel på at skyde ofte og at skyde godt. Rødovres måludnyttelse på 10,1 procent er faktisk bedre end hos flere af de hold, der ligger over dem i tabellen.

Det tyder på, at problemet ikke kun handler om effektiviteten, men også om mængden af afslutninger.

Hvad fortæller statistikken?

Statistikken viser tydeligt, at der er flere veje til scoringer.

Herlev producerer flest skudforsøg samlet, men skal bruge mange afslutninger for at score.

Herning kombinerer til gengæld en stor mængde afslutninger med høj effektivitet.

Frederikshavn har ikke nær så mange afslutninger, men er blandt ligaens skarpeste, når pucken rammer målet.

Det er dog vigtigt at huske, at tallene ikke fortæller alt om kvaliteten af chancerne, spillestilen eller modstandernes niveau.

Herunder kan du sammenligne samtlige ni klubber i tre forskellige statistiske kategorier.

METAL LIGAEN 2026/27

Holdenes skudstatistik

Skudforsøg, skud på mål og effektivitet

1. Skudforsøg (S)

Alle skudforsøg – rangeret efter samlet antal.

#HoldKSkudSnit
1Herlev1488563,2
2Herning1279666,3
3Esbjerg1374957,6
4SønderjyskE1268857,3
5Rungsted1365050,0
6Odense1263653,0
7Frederikshavn1360046,2
8Aalborg1356743,6
9Rødovre1248940,8

2. Skud på mål (S+)

Afslutninger inden for målrammen.

#HoldKPå målSnit
1Herlev1447634,0
2Herning1242235,2
3Esbjerg1341832,2
4SønderjyskE1237831,5
5Rungsted1335327,2
6Odense1235129,3
7Frederikshavn1333125,5
8Aalborg1330023,1
9Rødovre1224720,6

3. Hvem er mest effektive?

Rangeret efter mål i procent af skud på mål.

#HoldMålUdnyt.Mål/kamp
1Herning5513,0%4,6
2Frederikshavn4313,0%3,3
3Aalborg3210,7%2,5
4Esbjerg4410,5%3,4
5Rødovre2510,1%2,1
6Rungsted349,6%2,6
7Odense308,5%2,5
8SønderjyskE318,2%2,6
9Herlev388,0%2,7

S = samlede skudforsøg.
S+ = skud på mål.
K = spillede kampe.
Snit = antal pr. kamp.
Udnyt. = mål divideret med skud på mål × 100.
Mål/kamp = antal scorede mål pr. kamp.
Placeringerne i tabel 1 og 2 følger totalerne, mens tabel 3 er sorteret efter måludnyttelse.

Kilde: Hudl Instat og Flashscore.

Live – Mest læste fodboldnyheder

Live – Mest læste håndboldnyheder