HM

Metalligaen: Hvordan er målmændenes form med 8 kampe tilbage i grundspillet?

Holdene har imellem syv og ni kampe tilbage af denne sæsons grundspil - derfor har vi taget et kig på målmændenes aktuelle form.

Vi har undladt at tage Erik Hanses og Mitch Gillam med, da de har forladt ligaen - vi ved også at der er målmænd med som er ude med skader, men vi tager dem med i tilfælde af at de bliver klar igen og fordi de har været på mål på et tidspunkt i deres holds seneste 10 kampe.

Her er den aktuelle liste baseret på holdenes seneste 10 kampe.

Kilde: Instat.

 

PlaceringMålmandTid på is i minutterMål gået indSkud på målRedningerRedningsprocent
1Mattias Pettersson - SE239,34211411298%
2Thomas Lillie - HBF601302997%
3Patrick Galbraith - SE157,225777294%
4Tobias Vilykke - SE142,354646094%
5Mathias Seldrup - EE441,322123121091%
6Villiam Rørth - Rød442,392625723190%
7Fredrik Bergvik - ODB455,472423020690%
8Adam Ohre - Herl423,042221018890%
9Tadeas Galansky - FWH605,544137133089%
10Christian Elmose - EE158,418706289%
11Oskar Östlund RSC485,582925222388%
12Magnus Wulff -RSC108,409746588%
13Nicolaj Henriksen - SE60,003242188%
14Valdemar Andersen - HBF238,05141089487%
15Georg Sørensen - AP482,222316514286%
16David Grubak - Rød158,14151089386%
17Janis Fecers - HBF91,115342985%
18Jonatan Hintze - Herl119,466342882%
19Mac Carruth - HBF195,0218887080%
20Albert Adamsen - AP107,528393179%

Live - Sportsnyheder